Tipy na výlety

 

Tyršovo koupaliště (2 km)

Tyršovo koupaliště si zamilujete hned. Otevřelo se už v roce 1933 a stále si dochovalo prvorepublikový půvab. Nejvíce oceníte rozlehlost a zároveň útulnost areálu. Je tak velký, členitý a nabízí tolik skrytých zákoutí s příjemným stínem, že vždycky najdete místo, kde budete mít dostatek soukromí. Jako jedno z mála koupališť u nás má dva padesátimetrové bazény, děti si zadovádějí v brouzdališti. V areálu je hřiště na plážový volejbal, basketbal a minigolf.

Více informací na: www.tsdvur.cz

 
 

Safari park Dvůr Králové (2,4 km)

Takřka povinná zastávka všech návštěvníků Dvora Králové. V žádné jiné zoologické zahradě na světě neuvidíte na tak malém prostoru takové množství afrických zvířat. Dnešní tvář ji vtiskl na přelomu 60. a 70. let minulého století legendární ředitel Josef Vágner, který z Afriky přivezl dva tisíce zvířat a vymyslel východočeské safari. Největší pýchou zahrady jsou nosorožci, hlavní atrakcí safari mezi volně pobíhajícími stády antilop, zeber, pakoňů a buvolů. V roce 2015 zoo otevřela první lví safari ve střední Evropě. Projet ho můžete v africkém trucku nebo ve vlastním autě.

Více informací na: www.safaripark.cz

 

 

Přehrada Les Království (5,5 km) 

Kdo by neznal nejkrásnější českou přehradu. Dokončená byla v roce 1920 a od té doby je chloubou celého Podkrkonoší. Pohádkový půvab ji dodávají dvě romantické brány s ozdobnými věžičkami na více než 40 metrů vysoké a 200 metrů dlouhé hrázi. Nedaleký domek hrázného připomíná malý kamenný hrad. Od roku 2010 je přehrada národní kulturní památkou. Určitě se zastavte na Štěrbově vile s venkovní restaurací a krásným hřištěm pro děti. Celé léto se zde navíc konají koncerty známých českých kapel a divadelní představení. Výlet po cyklotrase ze Dvora Králové zvládnou i malé děti.

Více informací na: www.prehrada-les-kralovstvi.cz

 

Zvičina (11 km)

S nadmořskou výškou 671 metrů nejvyšší kopec a dominanta Podkrkonoší. Na vrcholu stojí barokní kostelík sv. Jana Nepomuckého a Raisova chata, jejíž součástí je unikátní rozhledna s otáčivou kupolí. Nemusíte nahoru, abyste se pokochali kruhovým výhledem na celé Krkonoše, Bezděz, Jizerské nebo Lužické hory.  Zvičina je přímo zrozená pro pěší túru nebo ostřejší výšlap na kole. Z obou stran (Horní Brusnice i Třebihoště) vede na kopec zánovní asfaltka, takže sem pohodlně dojedete i autem. Dejte si oběd v Raisově chatě nebo pivo a limonádu ve venkovním kiosku.

Více informací na: www.zvicina.eu

 

Babiččino údolí (24 km)

Kdo z nás by si nepamatoval Babičku od Boženy Němcové. Viktorčin splav, Staré bělidlo, Rudrův mlýn, zámek Ratibořice. V Babiččině údolí, kam spisovatelka děj románu zasadila, je toho k vidění opravdu spoustu a právem je považováno za jedno z nejmalebnějších míst ve východních Čechách. Zároveň je i zajímavou přírodní lokalitou s druhy figurujícími na červeném seznamu. Třeba se vám poštěstí zahlédnout netopýra černého a ohroženého ptáka morčáka velkého. Babiččino údolí je skvělým tipem na cyklovýlet ze Dvora Králové.

Více informací na: www.ratiborice-babiccinoudoli.cz


Stezka korunami stromů (35 km)

Skvělé místo pro jednodenní rodinný výlet. Od roku 2017 mají také Krkonoše stezku, která se vine mezi vrcholky stromů. Nachází se na úpatí Černé hory v Janských Lázní. Měří půldruhého kilometru a top zážitkem je výstup na 45 metrů vysokou vyhlídkovou věž. Cestou se dozvíte spoustu zajímavých informací o krkonošském lese a jeho obyvatelích. Nevynechte ani podzemní jeskyni s naučným centrem, kde zblízka uvidíte spletitý kořenový systém stromů. Celá stezka je bezbariérová. Pokud vám procházka po stromové stezce nebude stačit, sjeďte do centra Janských Lázní, nechte se vyvézt kabinkovou lanovkou na Černou horu a vyražte na krkonošské hřebeny.

Více informací na: www.stezkakrkonose.cz


Adršpašské skály (40 km) 

Nejdivočejší skalní město ve Střední Evropě okouzluje turisty už od 18. století a je skoro povinností každého Čecha Adršpach navštívit. Vyhněte se polským svátkům a letním prázdninám, kdy skalní město praská ve švech, a vychutnejte si procházku mezi pískovcovými útvary. Pohled na Milence, Starostu a Starostovou nebo Homoli cukru se nikdy neomrzí. Odměnou za lezení po žebřících a klaustrofobický průlez Myší dírou vám bude romantická projížďka po skalním jezírku. Adršpach je otevřený celoročně. Zkuste ho v zimě, budete zde téměř sami.

 Více informací na: www.skalyadrspach.cz

 

 Herní krajina Pecka (42 km)

Unikátní hřiště s dřevěnými sochami krkonošských zvířat se v roce 2018 stalo prvotřídní atrakcí východních Krkonoš. Nachází se v tisíci metrech nad mořem u horní stanice lanové dráhy Portášky ve Velké Úpě. Sochy zároveň slouží jako prolézačky a důmyslné herní prvky. Vaše děti si toto obří hřiště pod otevřeným nebem zamilují. Strčit hlavu do tlamy rysovi, povozit se v paroží jelena nebo vyšplhat k čápovi do hnízda ale bude bavit i vás. V boudě Portášky se vždy najde něco dobrého na zub.

Více informací na: www.pec-ka.cz

 

Cyklistika

Dvůr Králové leží na trase dálkové Labské stezky, která začíná u pramene Labe v Krkonoších a po téměř 1200 kilometrech končí v německém Cuxhavenu. Ve městě vznikl před dvěma lety zhruba dva kilometry dlouhý souvislý úsek propojující centrum a zoologickou zahradu. Po značené stezce dojedete do osm kilometrů vzdáleného Kuksu, kde se napojíte na jeden z nejdelších asfaltových úseků Labské cyklostezky u nás. Měří 26 kilometrů a vede až do Hradce Králové. Pohodovou vyjížďku zvládnete i s malými dětmi. Projížďka podél meandrujícího Labe je přímo úchvatná.

 

Okolí Dvora Králové je přímo stvořené pro krátké švihy i celodenní maratony jak na horském, tak  silničním kole. Na lesní trasy pod Zvičinou, u Čertových kamenů, mezi Kocbeřemi, Kohoutovem a Choustníkovým Hradištěm nebo hustou síť stezek nad přehradou Les Království místní znalci nedají dopustit. Bude vám trvat dlouhé týdny, než je všechny vyzkoušíte. To ale vůbec nevadí. Od toho jsme tu my, ukážeme vám ty nejlepší trasy, o kterých se v průvodcích nedočtete. Velice rádi vám cyklovýlety různých obtížností přímo podle vašeho přání zorganizujeme a při včasné rezervaci vám zajistíme kvalitního průvodce.

 

Podmínky pro silniční cyklistiku na Královédvorsku se v posledních letech výrazně zlepšily. Vyjeďte si po zánovní asfaltce na přehradu Les Království, v Horní Brusnici si prohlédněte větrný mlýn, vyšlápněte na Zvičinu, v Miletíně ochutnejte tradiční modlitbičky, pokračujte do města kamenné krásy Hořic nebo vyražte omrknout obry na radnici v Hostinném. Možností je přehršel. Opět rádi doporučíme trasu, který vám bude vyhovovat, nebo náš průvodce rovnou vyrazí s vámi.

 

Co nabídnout mají cyklistům i okolní města. Pojmem se už stala více než 30 kilometrů rozsáhlá síť jednosměrných terénních stezek pro horská kola u Čížkových kamenů za Trutnovem. Je zde několik tras různých obtížností, prvotřídním zážitkem je nový trail Floutek (podrobné info na: www.trutnovtrails.cz). Děti i dospělí si zablbnou na hravém pumptracku v Hostinném.

 

Turistika

Všechny atraktivní cíle v okolí Dvora Králové jsou dobře dostupné po turistických stezkách. Středně obtížný je výšlap na Zvičinu z Dolní Brusnice kolem Lázní pod Zvičinou. Po naučné stezce Po stopách Karla Václava Raise odsud můžete pokračovat do Lázní Bělohrad. Dvůr Králové s Miletínem spojuje Cesta Karla Jaromíra Erbena, určitě se zastavte na piknik u bývalé tvrze a rybníka Zátluky. Modře značená trasa vás ze Dvora zavede do osady Záboří, její hlavní atrakcí je kultovní hostinec U Šulců. Objednejte si tlačenku a utopence, zapijte to vychlazeným pivem od vrchního Silvera a vychutnávejte si nakažlivé genius loci tohoto bohem zapomenutého místa. Přímo se nabízí odtud pokračovat v průzkumu bývalých Sudet a zaniklých vesnic. Velmi příjemná a přitom nenáročná je procházka k přehradě Les Království. Až se dostatečně vynadíváte na čarokrásnou přehradu, dejte si pivo a hamburger v kioscích u Štěrbovy vily.  

 

Vodní sporty

O 10 kilometrů dlouhém úseku Labe ze Dvora Králové přes Žireč a Šporkův Mlýn ve Stanovicích do Kuksu vodáci hovoří jako o nejkrásnější a nejromantičtější splavné části Labe vůbec. Trasa, která vám zabere zhruba tři hodiny, je nenáročná a zvládne ji i úplný začátečník. Při troše štěstí uvidíte volavku a ledňáčka. Půjčovna kanoí a raftů pro až šest osob se nachází na konci Luční ulice u čističky odpadních vod ve Dvoře Králové. S organizací výletu vám rádi pomůžeme.

Více informací na www.jedulabe.cz.

 

Jachting, windsurfing, kitesurfing nebo pohodové projížďky na šlapadlech. To všechno se dá provozovat na východočeském moři – vodní nádrži Rozkoš s rozlohou 800 hektarů. Ze Dvora Králové je to necelých 30 kilometrů. Vše potřebné si půjčíte v surfcentru U Milana na jižní straně nádrže. Zároveň nabízí školu kite a windsurfingu.

 

Inline sporty

Přímo ve Dvoře Králové se u sportovního stadionu nachází menší skate park. Protáhnout svaly si můžete na Labské cyklostezce v centru města, nejvíce inline bruslařů potkáte v Žirečské Podstráni tři kilometry jižně od Dvora Králové. Dva kilometry dlouhá silnice vedoucí kolem pole je dostatečně široká a téměř po ní nejezdí auta. Doma tu jsou bruslaři a cyklisté. Auto necháte na začátku „stezky“, pokud vás trénink zmůže, odpočinete si na lavičkách.

 

 Rybolov

Volbou číslo jedna je přehrada Les Království. Mimopstruhový revír se rozprostírá od hráze až po konec vzdutí. Hlavním důvodem, proč se sem vypravit, jsou kapitální kapři. Chytit se ale dají také dravci včetně sumce. Ze soukromých revírů doporučujeme rybník v pět kilometrů vzdálené Vítězné. Kromě kaprů, amurů, štik a candátů zde můžete vytáhnout jesetery a dokonce vizu velkou. Zážitkem je zimní lov pstruhů a sivenů na dírkách.

 

 Houbaření

Sezona sice v Podkrkonoší začíná o něco později, ale to vůbec nevadí. Lesy jsou tu tak krásné, že vám nebude vadit, když se pokaždé nevrátíte s plným košíkem. Chvíli potrvá, než objevíte ten správný revír. Nemusíte chodit příliš daleko, zajímavé lesy se rozprostírají třeba hned nad dvorskou nemocnicí. Skvělou adresou jsou lesy mezi Kohoutovem a Kocbeří, počítejte ale s tím, že je v nich celkem rušno.

 

A tak bychom ve výčtu aktivit mohli pokračovat dál. Okolí našeho Dvora Králové je opravdu velice pestré a nabízí spoustu možností pro outdoorové aktivity. Garantujeme vám, že si z nich odnesete nezapomenutelné zážitky. 

 

 Zimní sporty

Krytý stadion, kde se v zimě několikrát do týdne koná veřejné bruslení, je pět minut chůze od hostelu. Když budete mít štěstí na dobrou zimu, v sedm kilometrů vzdálené Dolní Brusnici se můžete s dětmi protáhnout na 400 metrů dlouhé sjezdovce Severka. Díky umělému osvětlení bývá v provozu i navečer. Nejbližší zimní středisko Krkonoš – rodinný areál Mladé Buky u Trutnova – je ze Dvora Králové půl hodiny autem. Odtud je to už jen kousek do Janských Lázní s náročnějšími sjezdovkami a kabinkovou lanovkou na Černou horu. Doporučujeme vyzkoušet méně známé skiareály v Jestřebích Horách: Petříkovice a Radvanice na Trutnovsku. Díky technickému zasněžování jsou zde obvykle velmi dobré podmínky, ale především tu budete lyžovat skoro sami. Pokud je vydařená zima, vede na Zvičinu strojově upravená běžecká trasa. Krkonoš jsou ale jistotou. Nejblíž to máte na Černou horu, v 35 kilometrů vzdáleném Vrchlabí je jediný běžkařský okruh s umělým zasněžováním a osvětlením ve východních Čechách.